Tønder Veteran Klub anno 2005

Åbent hus på Tønder Flyveplads 2019

Åbent Hus på Tønderflyveplads

Søndag den 2. juni – var der igen gået et år – og der skulle afholdes ”Det store åbent hus på Tønder Flyveplads”. Alt var på plads, Torvets restaurant var flyttet ud på flyvepladsen, her mener jeg naturligvis pølsevognen, det store kaffebord, Toftlund model flyveklub, flyveture og meget mere. I år havde vi sågar fået flyttet brandstationen, Tønder Brandvæsen stillede med flere køretøjer, der var en stor hoppepude til børnene, der skulle ligeledes have været en skydevogn, men den var gået i stykker, så den kunne naturligvis ikke komme. Vi håber, det kan lade sig gøre til næste år.

Det er vigtigt, at vi hele tiden udvikler os, sådan at vores fælles arrangement er et besøg værd.

Biltemaet i år var Jaguar, og ligesom Porsche sidste år, er det ikke det letteste at få fat i disse køretøjer, men der var dog kommet en 10 stykker, der kunne køre. (hahaha). De fleste Jaguarer er ellers rigtig flotte biler med super design. Vi må se, hvad vi fra veteranklubben finder på til næste år.

Besøgende var der heldigvis rigtig mange af, der var en kommen og gåen næsten hele dagen, så vi, der arrangerer denne dag, kan kun være tilfreds. Jeg håber, vi fortsat vil udvikle os, så der kommer endnu flere også længere væk fra. Det ville være dejligt, om det kunne blive et helt tilløbsstykke.

Vi skal være bedre til at bruge de sociale medier, så kendskabet til arrangementet bliver bedre.

Der er dog en lille ting, der gør, at jeg ikke vil glemme årets arrangement, nemlig fordi jeg solgte min MG B gennem 19 år. Ganske kort fortalt, jeg havde sat en seddel i bilen, at jeg grundet pladsmangel evt. gerne ville sælge bilen, et af vores medlemmer kom så hen til og spurgte, om det var tilfældet, for så var der da interesse. Jeg svarede ja, hvis vi da ellers kunne blive enige, det kunne vi – men han skulle lige have solgt sin bil, en lille sød Morris 1000 – ”den sælger jeg lige – så kommer jeg tilbage – ja ja, gør det, det tog lige omkring 10 minutter. Engang imellem kan det dæleme gå hurtigt. En uge senere blev min bil og min følgesvend gennem 19 år, den røde 63´er MG B leveret. En smule vemodigt, men for at få plads var det nødvendigt at skære en smule ned for bestanden. Som Helle sagde – ”one car down”.

Man må derefter sige, at jeg nu er en smule presset. Ingen veteranbil mere, i hvert fald ikke på plader. Som rigtig mange af jer ved, er jeg ved af renovere en anden MG B. Mange af jer ved også, at mine hænder til tider er sat forkert på, så det har været et langsigtet projekt. Vi er oppe på ca. 8 år. Jeg vil dog her lige nævne, at munden virker upåklageligt. Men med hjælp af 2 rigtig gode venner går det hurtigt fremad, og som det ser ud, bliver den snart færdig og rigtig flot.

Glæd jer – jeg gør …..

 

Dres Callesen


  NYESTE ARTIKEL
 • 2020 - Torvetræf i Højer

  2020 - Torvetræf i Højer
  

  Torvetræf i Højer

  Midt på sommeren blev et super samarbejde etableret mellem Marsk Hotellet i Højer med Kaare Holler Jensen i spidsen og TVK

  ...