Tønder Veteran Klub anno 2005

Forårsmøde hos Karin og Volkert Oldsen i Niebüll

Fantastisk fremmøde og stemning ved Forårsopstartsmøde hos Karin &Volkert Oldsen i Niebüll

 

Det lader til at have haft effekt at jeg svingede pisken over sofakartoflerne i forrige blad. I hvert fald var mange trods en kølig aften mødt op i klubhuset på flyvepladsen mandag den 3. april.

Efter at have hilst på og ønsket hinanden god sæson, startede vi alle mod Niebüll i rimelig samlet flok. I alt ca. 60!! køretøjer deltog fra TVK, og nogle af vores tyske venner mødte også frem i deres biler. I alt talte Dres 80 deltagere/biler. SUPER!

Eneste lille kiks var da vi skulle finde adressen. Men efter at have kørt rundt i det meste af Niebülls industrikvarter, nåede vi endelig i mål hos Karin & Volkert.

Hertil kom så Karin & Volkerts fantastiske bilsamling, samlet i 2 haller, hvoraf vi så den ene. Perler i form af Citroen DS, Mercedes ponton, BMW, VW bobler, italienere osv. De fleste biler fra slut 50’erne/60’erne – og jeg vil vædde på at de alle kunne starte, da Volkert havde batteriopladere serieforbundet, så alle biler stod med strøm på batteriet – IMPONERENDE!

Og hvilken velkomst! Der var stillet kaffe og øl og vand frem til fri afbenyttelse og så havde Volkert entreret med den lokale slagter, som stillede op med pølsevogn med Bratwurst i sædvanlig tysk verdensklasse, hertil brød og kartoffelsalat – SUPER DUPER. Jeg sørgede personligt for at køre 3! Bratwurst ned, hertil salat, brød og en enkelt Flensborg øl samt kaffe.

Og så gik snakken ellers lystigt på sønderjysk og tysk. Dres udtalte sig også om vores klub til den tyske verdenspresse, dvs. vistnok en lokal avis. Super og imponerende at tysk avis har interesse for vores arrangementer.

Efter et par hyggelige timer i ualmindelig godt selskab og generøst værts skab af Volkert kørte vi hjem igen. Dres er jo ikke så klog, så han havde i modsætning til mig toppen oppe – han fortrød vist bittert, da vi skiltes hos Calle i Sünderlygum.

DER SKAL LYDE EN STOR TAK TIL KARIN OG VOLKERT FOR VÆRTSSKABET OG DEN STORE GENERØSITET OG STORSINDETHED (Grosszügigkeit hedder det vist på tysk)  - DET KALDER HELT SIKKERT PÅ EN GENINVITATION TIL TØNDER!

P.S. Som et dacapo kan jeg fortælle, at jeg som vistnok sidste bil over grænsen blev stoppet og vinket ind af dansk politi. De ville se mit pas, som selvfølgelig var medbragt, samt vide om der havde været træf, hvilket jeg så kunne bekræfte over for ordensmagten. DET SER GODT UD, sagde politimanden. JA, SYNES DU IKKE, svarede jeg. Jeg er lidt usikker på om han mente min MGB eller jeg, begge årgang 1967 det må helt sikkert være mig…;-)

 

Bo Børsen Hansen


  NYESTE ARTIKEL
 • 2020 - Besøg af "SINNE GAS"

  2020 - Besøg af
  

  Besøg af ”Sinne Gas” fra Bredebro

   

  Knallertklubben 6261 Sinne Gas

  Den lille lokale knallert... Læs hele artiklen... ...