Tønder Veteran Klub anno 2005

Besøg af Motor Classic

MOTOR CLASSIC BESØGTE TØNDER VETERAN KLUB.

Efter længere tids arbejde lykkedes det endeligt at få en aftale med redaktør Peter Clausen fra Motor Classic. Der havde været interesse fra Motor Classic`s side at skrive omkring nogle af Danmarks veteran bil klubber. Efter at have fået en henvendelse fra vores klubmedlem Lars Juhl, gik jeg i krig.

Efter lang tids mail korrespondance fik vi en aftale på plads. 30 maj 2016 kl. 15.30 skulle vi mødes i TVK´s herlige klubhus. Jeg havde bestilt godt vejr hos DMI, så alt var optimalt. Steffen A, Dres C og Marinus T.J stod klar.  Peter Clausen havde udvalgt 2 lidt sjældne biler til nærmere eftersyn.

Det var John Silberbauers Ford 7 cabriolet, som kun er fabrikeret i 43 eksemplarer (Der er kun 11 tilbage i hele verden) , og efter sigende kun dette eneste eksemplar i Danmark.                          Endvidere ville han gerne se nærmere på Volkert Oldsen`s Borgward Isabella Coupé, i den vildeste flotte farve. Begge disse biler havde Peter fundet på vores hjemmeside.3 timer brugte motor Classic på disse 2 biler.

Det var mandag og der var klubaften i TVK`s formidable klublokaler. Motor Classic skulle nu opleve en klubaften med mange biler og mange klubmedlemmer. Der var blevet markedsført på FACEBOOK at vi fik fint besøg. Oven i var det det skønneste vejr, så alt faldt i "hak", som det skulle.

Da vi i TVK har mange medlemmer med specielle biler og større samlinger af veteranbiler, fik Peter Clausen i den grad rigtig mange nye kontakter. Det var han glad ved.

Motor Classic var meget imponeret over klubbens mange medlemmer, vores lækre klubhus, vores organisation, vores struktur og ikke mindst vores bestyrelse og udvalg, som arbejder super godt sammen. En flok ildsjæle af højeste karat.

 

Marinus Thidemann Jensen

 

 


  NYESTE ARTIKEL
 • 2020 - Garage stafetten - Kim Frandsen

  2020 - Garage stafetten - Kim Frandsen
  

  Garagestafetten

   

  Af Kim Frandsen

   

  Sommeren 2019 har budt på mange oplevelser for Henriette og jeg. En del har været planlagte - vel vidende de ville tage

  ...